Deniz yolu taşımacılığı, yat, tekne vb. sigortalar ülkemizde çok yaygın kullanımı bilinmemekle birlikte, güvence olarak zorunlu trafik sigortası ile benzer özelliklere sahiptir. Eğer bir deniz aracının sigortası varsa;

Denizde, yatma mahallinde, çekek yerinde, çekek yerine çekilirken veya indirilirken;

  • Deniz kazası ve tehlikeleri (fırtına, çatma, çarpma, oturma),
  • Korsanlık,
  • Yangın,
  • Deprem, volkanik patlama, yıldırım

gibi durumlarda sigorta şirketinden tazminatınızı tam ve eksiksiz olarak almanız gerekmektedir.
Sigorta teminatları kapsamında, kaza durumunda üçüncü şahıslara karşı doğabilecek sorumlulukları (yatınızın çarpıştığı tekne veya üzerindeki mala gelebilecek kayıp ve hasarlar gibi) teminat altına alınmaktadır. Bu kapsamda tekne/yat kazaları sonucu oluşabilecek vefat/yaralanma durumlarında tazminat hakkı doğabilmektedir.
Deniz kazaları ile ilgili olarak sigorta şirketinden alınan tazminatlara örnek olarak tekirdağ’da meydana gelen kaza gösterilebilir;

"Danıştay, Tekirdağ Limanı'ndan denize düşen otomobilde ölen 4 kişinin çocuklarına, 1 milyon 400 bin lira tazminat ödenmesine ilişkin yerel mahkeme kararını onadı. Danıştay 10. Dairesi, Tekirdağ Limanı'ndan denize düşen otomobilde ölen 4 kişinin çocuklarına, 1 milyon 400 bin lira tazminat ödenmesine ilişkin yerel mahkeme kararını onadı.

Evlilik hazırlığı yapan çocuklarının çeyizlerini götürmek üzere İzmir'den yola çıkan Eriş ve Gülhan aileleri, Bandırma'dan arabalı feribota bindi. Feribot, Tekirdağ Limanı'na yanaştığında içinde 4 kişinin olduğu araç denize düştü. Olayda, otomobilde bulunan dünürler Ahmet Gülhan ve Zeynep Gülhan ile Vecdet Eriş ve Aysel Eriş hayatını kaybetti.

Ölenlerin çocukları Hülya, Esra, Selvi ve Mustafa Gülhan ile Bilal ve Ümit Erciş, her biri için 500'er bin lira olmak üzere toplam 3 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

Davaya bakan Tekirdağ İdare Mahkemesi, olayda Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ağır derecede hizmet kusuru bulunduğuna karar verdi. Mahkeme, toplam 1 milyon 400 bin lira manevi tazminatın, davanın açıldığı tarih 4 Nisan 2013 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle davalı idarelerce, çocuklara ödenmesine hükmetti.

İdare Mahkemesinin kararında, iskele üzerinde bariyer gibi engelleyici unsurların bulunmadığı, liman üzerinde gerekli yönlendirme hizmetinin yeterince yapılmadığı, iskele üzerindeki mevcut aydınlatmanın araç kullanımı için yeterli olmadığı tespitleri yapıldı.

Kararda, "Bu haliyle liman, yük, yolcu ve araç için kullanıma müsait olmadığından Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş ile gerekli inceleme ve denetleme görevini yerine getirmeksizin hem yük hem yolcu ve araç için kullanıma müsait olmayan limana 'Kıyı Tesisi İşletme İzin Belgesi' düzenleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ağır derecede hizmet kusuru bulunduğu sonucuna varılmıştır" denildi.

Bakanlık temyiz etti

Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının kararı temyiz etmesi üzerine, dosya Danıştay'a geldi.

Danıştay 10. Dairesi, temyizen incelenen kararın, usul ve hukuka uygun olduğuna karar vererek, temyiz istemini reddetti ve Tekirdağ İdare Mahkemesinin kararını oy birliğiyle onadı."